Čajniče je ove godine iz reda nerazvijenih prešlo u izrazito nerazvijene opštine, dok je Derventa jedina lokalna zajednica u RS koja je napredovala, prešavši iz grupe srednje razvijenih u razvijene opštine.Pokazuje to rang-lista razvijenosti opština u RS za tekuću godinu, koju je izradilo Ministarstvo uprave i lokalne samouprave RS.Branko Roljić, načelnik Čajniča, podsjeća da je ova opština 2008. godine, kada je bila u kategoriji nerazvijenih opština, u gradskoj kasi imala 2,7 miliona maraka, a budžet je ove godine manji za 650.000 maraka manje.
"Priliv sredstava koja dolaze u opštinu iz godine u godinu se smanjuje. Drastično je smanjen prihod od PDV-a, i to za nekih četvrt miliona maraka u odnosu na 2008. To je ono što koči naš razvoj i zbog čega smo se opet našli među izrazito nerazvijenim opštinama", kaže Roljić i dodaje da je firma "Stakorina", najveći privredni potencijal, već godinu dana na koljenima, što je takođe uticalo na pozicioniranje Čajniča unutar rang-liste.
Potencijal za razvoj Čajniča je eksploatacija šumskog bogatstva, posebno crnogoričnog drveta, ali to je zaustavljeno upravo prekidom rada "Stakorine", koja se bavila finalnom preradom drveta.
Sa druge strane, Derventa se do 2012. godine pet godina zaredom nalazila u kategoriji srednje razvijenih opština, a danas se u grupi razvijenih opština pridružila, između ostalih, Banjaluci, Bijeljini, Doboju i Laktašima. Milorada Simića, načelnika Dervente, obradovala je činjenica da je njegova lokalna zajednica od 2006. do danas prešla put od nerazvijene do razvijene opštine, ali ga to ne čudi jer se tamo, kako kaže, ozbiljno i predano radi.
"Ako se uzme u obzir to da 54 odsto izvoza dobojske regije pripada nama, te da Derventa 'odnosi' 10 odsto izvoza RS, onda mjesto u razvijenim lokalnim zajednicama nije iznenađenje. Na zavidnom nivou je broj zaposlenih, a obućarstvo se sve više razvija i zapošljava sve veći broj radnika. To što smo u društvu razvijenih opština nagrada je za sve nas koji živimo u Derventi", rekao je Simić i dodao da smatra da ovim lokalnim zajednicama ne treba uskratiti pomoć sa republičkog nivoa.
Istovremeno, Kneževo/Skender Vakuf se već godinama nalazi u kategoriji nerazvijenih opština, u koju je svrstana 2009. godine. Svetozar Đurić, samostalni referent za informisanje načelnika ove opštine, kaže da je razlog "stagniranju" činjenica da ova lokalna zajednica nema prirodnih resursa koje bi mogla da ponudi onima koji imaju kapital.
"Bez ulagača nema radnih mjesta i razvoja, a nas najviše muči nezaposlenost. Turizam, poljoprivreda i šumarstvo su grane u kojima bi mogli da se naprave pomaci, ali zasad se tu ništa ne radi", ističe Đurić i dodaje da je postojao plan da na rijeci Ugar bude izgrađena hidrocentrala snage 30 do 40 megavat-časova.
Tek kada bi se to desilo, opština bi mogla da stvori neki višak vrijednosti i zaradi nešto novca. Ovako zavise od raspodjele poreza na dodatu vrijednost i finansijske pomoći sa strane.
Zbog svega toga bi, dodaju u ovoj opštini, trebalo da budu rangirani kao izrazito nerazvijena, a ne nerazvijena opština.
Strah od odlaska
U RS je, prema rang-listi za ovu godinu, 16 izrazito nerazvijenih, 17 nerazvijenih, 11 srednje razvijenih i 18 razvijenih opština. Najteže stanje je u izrazito nerazvijenim opštinama, koje trebaju veću podršku vlasti u svim oblastima. U suprotnom, plaše se da će sve više stanovništva napuštati ognjišta u potrazi za boljim životom. Inače, odlukom o usvajanju budžeta RS za ovu godinu za nerazvijene i izrazito nerazvijene opštine u 2012. planirano je dva miliona KM.