8. lis 2015.

Лончићи, тањирићи, чанчићи...

ИЗВУЧЕНО ИЗ ЗАБОРАВА

Земљани лончић од печене глине, груба обрада.Служио је за израду земљаних пећи,кућних шпорета - фуруне, за задржавање и исијавање топлоте. Исто тако, могао је да послужи као мала посуда за разне намирнице,а у недостатку посуда за храну послуживала се у њима течна храна у сиромашним домаћинствима.

Ђуро Пракљача - Ђорђо Панзаловић Осиња  
Стари људи нису знали израчунавати пренос топлоте, као ми данас, али су знали направити облик лончића (за фуруне),који ће имати највећи ефекат грејања (преноса топлоте, као и што пчеле знају конструирати сатницу са највећим (оптималним) фактором механичке отпорности. Тако је и овај лончић на фоторафији обликован тако да има највећу површину при даној маси материјала. Фактор исијавања топлоте је такође максималан. Зато лончићи нису глазирани. И још доста тога је узимано у обзир, што ми данас израчунавамо помоћу компјутерских програма. Ми данас много тога знамо, што они тада (можда) нису знали. А дали смо због тога данас паметнији?!

Посуда, тањирић или чанчић од дрвета. Служио је као тањир за јело, или за држање ситних намирница и зачина: грах,жито, сол и брашно, те сир, кајмак и троп.

Текст и фото : by Савко Пећић Песа

4. lis 2015.

Dervenćani predstavili svoju kulturnu i prirodnu baštinu u Livnu

23.09.2015.-Sinoć je u Franjevačkom muzeju i galeriji Gorica - Livno otvorena izložba fotografija osoba sa invaliditetom, Bez akcije – nema reakcije. Mladi fotografi sviju su oduševili svojom kreativnošću i umijećem. Donosimo Vam dojmove sa sinoćnje izložbe i Okruglog stola, na temu aktivnog sudjelovanja osoba s invaliditetom u kulturnom životu BiH te u promoviranju i zagovaranju boljeg razumijevanja i uvažavanja, koji se je održao danas u 10 sati u prostorijama FMGG-a.
Vjerujemo da smo svi bogatiji za jedno novo lijepo iskustvo.

(Facebook - Osobe Sa Invaliditetom BiH)

U navedenom projektu učestvuju tri organizacije osoba sa invaliditetom i to iz Livna, Tuzle i Dervente (BiosPlus).
Na izložbi u Livnu predstavljene su 72 fotografije osoba sa invaliditetom (24 osobe sa po tri fotografije) i to iz svake od ovih opština po osam  osoba .Pored šest članova BiosPlusa u Livnu su Derventu predstavljala i dva zaposlena u Turističkoj organizaciji Derventa.
Naredno mjesto održavanja ove izložbe je Derventa, najvjerovatnije 7. oktobra u Centru za kulturu, a sutradan bi bio održan i okrugli sto na temu invaliditeta i participacije ovih osoba u društvu, kao i boljem međusobnom razumijevanju.
Dervenćani su se  u Livnu predstavili sa 24 originalne umjetničke fotografije
(Branislav, Andrijana, Danijel, Ranko, Dragan, Vesna, Dragomir, Damir) 

Okrugli sto u ambijentu galerije u kojoj su izložene fotografije u Livnu