Na konkurse Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine, koji su bili otvoreni do kraja aprila 2014. godine, „Turistička organizacija opštine Derventa“, prijavila je tri prijedloga projekata, istakli su predstavnici ove Javne ustanove. Prijavljeni su projekti: „Derventski etno“, “Kulturno ljeto na Ukrini“ i „Ubikacija manastira Detlak“, a odnose se na kulturno vrednovanje derventskih turističkih potencijala.
- Prijedlog projekta „Derventski etno – obogaćivanje kulturnog turizma etnološkim nasljeđem – faza I“ ima za cilj razvoj, vrednovanje i obogaćivanje derventskog kulturnog turizma etnološkim nasljeđem – narodnom nošnjom, hranom, starim graditeljstvom i običajima. Vrijednost projekta je 66.380 KM, a od Ministarstva civilnih poslova BiH se potražuje 54. 810 KM, istakao je Damir Kljajić, direktor „Turističke organizacie opštine Derventa.
On je naglasio da je derventski kraj djelimično etnološki istražen, a etnološko blago još uvijek nije adekvatno prezentovano, ali ni turistički dovoljno vrednovano. Neophodno je neprocjenjivo narodno blago istaržiti, prezentovati široj javnosti – prije svega turistima i posjetiocima, te ga sačuvati od zaborava i uništenja.
- Prijedlog projekta “Kulturno ljeto na Ukrini-obogaćivanje turističke ponude Derventa“ ima za cilj njegovanje umjetničkog stvaralaštva kroz kulturne aktivnosti i unapređenje i razvoj međunarodne saradnje u oblasti kulture sa akcentom na pjesničku, likovnu i muzičku umjetnost. Partneri na projektu su Književni klub „Vihor“ i Udruženje likovnih stvaralaca „ULIKS“, a vrijednost projekta je 24.000 KM, a od Ministarstva civilnih poslova BiH se potražuje 16.800 KM, dodao je Mladen Pećić, stručni saradnik za turizam u „Turističkoj organizaciji opštine Dervente“.
On je istakao da je u okviru manifestacije panirano je da se održe tri kulturna događaja – Međunarodna likovna kolonija „Patkovača 2014.“, Međunarodni ilindanski pjesnički susreti “Prljača“ i rok koncert na izletištu Patkovača.
- „Ubikacija manastira Detlak – arheološka istraživanja i istorijska proučavanja“ je prijedlog projekta koji ima za cilj da kroz istorijska proučavanja, arheološka rekognosciranja i probna arheološka istraživanja dođe do materijalnog ostataka srednjovjekovnog manastira Detlak, te da se evidentira i naučno i turistički vrednuje srednjovjekovno nasljeđe derventskog kraja. Ovaj projekat je apliciran preko Centra za lokalni i regionalni razvoj „CELOR“ Derventa, a partneri na projektu su: Javna ustanova „Turistička organizacija opštine Derventa“, Istraživački centar „Iskon“ i Zavičajni muzej Gradiška. Vrijednost projekta je 30.126,60 KM, a od Ministarstva civilnih poslova BiH se potražuje 20.786,60 KM rekao je Bojan Vujinović, arheolog iz Zavičajnog muzeja iz Gradiške.
On je dodao da je derventsko srednjovjekovno nasljeđe djelimično istraženo. Brojni srednjovjekovni arheološki lokaliteti derventskog kraja još uvijek su nezaštićeni i turistički nevrednovani. Pojedini pisani izvori upućuju na postojanje srednjovjekovnog manastira Detlak, ali on još uvijek nije pronađen na terenu.
Turistička organizacija opštine Derventa